Ako v budúcnosti zaplatíme za taxi?

Bude takto nejak vyzerať dialóg v taxíku?

Taxikár: “Vidím Vašu objednávku v našej mobilnej taxi aplikácii, takže na Schwechat?”
Zákazník: “Áno. Objednával som túto prepravu online.”
Taxikár: “Prosím priložte náramok.” Zákazník priloží, a zaplatí.

Zaujala ma pozvánka na Trend Business Breakfast alebo po slovensky “pracovné raňajky”. Je to spôsob ako spojiť konkrétnu tému, kompetentných odborníkov do panelovej diskusie a publikum chtivé po informáciách k vybranej téme. Témou včerajších pracovných raňajok bola budúcnosť mobilných platieb.

Konateľ Trendu Oliver Brunovský začal úvahou o tom, ako budú mobilné zariadenia vyzerať v budúcnosti, a že to môžu byť niečo ako náramky s displejom, ktoré máme neustále na ruke. Neustále na ruke? To znie tak obmedzujúco, ale ako sa provokatívne Brunovský opýtal, “Koľko minút za deň sme od svojho mobilu na väčšiu vzdialenosť ako 2 metre?” Mobilné zariadenia a špeciálne smartfóny menia naše zvyky, a že vraj sa máme na čo tešiť do budúcnosti.

Panelista Ivan Kubaš (Card Manager, VÚB BANKA) uviedol pár zaujímavých štatistík ako napríklad, že 20% terminálov akceptuje bezkontaktné platby. Igor Žganjer (Card Center Manager, Slovenská sporiteľňa) doplnil prekvapivý fakt, že Slovensko je štvrtou najlepšou krajinou v bezkontaktných platbách. Čo sa týka objemov bezkontaktných transakcií, pohybujú sa okolo 2-5% a tvoria 1-2% celkových terminálových obratov.

Jon Rutter (Directir of Product Management, First Data) uviedol, že mobilita a smartfóny menia obchodný model a presúvajú moc od malobchodníka k zákazníkovi. Napríklad aj tým, že zákazník si môže cez smartfón priamo pri nákupe porovnávať ceny a iné ponuky. Tiež spomenul  štatistiku, že v priemere sa dotýkame obrazoviek svojich smartfónov 150 krát za deň. Treba uznať, že to je pekný a silný “vzťah”.

Ďalší panelista, Michal Šuster (NBD Specialist, Slovak Telekom) ako zástupca mobilného operátora uvádza najnovšie údaje a to, že 70% predaných mobilov sú smartfóny. A dodáva, že do 1-2 rokov bude mať smartfón ktokoľvek bude chcieť.

Panelista a odborník na bezpečnosť Róbert Lipovský (Security Intelligence Team Leader, Eset) hovoril o rokoch 2011 a 2012 ako o prelomových, čo sa týka škodlivých kódov a útokov na mobilné zariadenia. Smartfóny pre zjednodušenie prirovnal k “malým počítačom”, ku ktorým treba pristupovať ohľadne bezpečnosti rovnako ako pri počítačoch, na ktoré sme bežne zvyknutí – a tam asi väčšina z nás používa nejakú antivírusovú ochranu.

Všeobecne sa všetci panelisti zhodli, že by bolo dobré sa spojiť a urobiť celoplošné, univerzálne a všeobecne akceptované riešenie na mobilné platby. Môj osobný pocit bol, že sa banky veľmi do takéhoto spoločného riešenia nehrnú. Bude teda otázkou či príde priestor pre revolúciu alebo evolúciu, ako spomenul Žganjer. Dobrá správa je, že to bude do určitej miery diktovať aj samotný užívateľ smartfónu – a teda, čo sa rozhodne používať na platbu. Aj preto je to možnosť vstupu pre nových hráčov okrem najväčších bánk a operátorov.

Takže, zhrňme si to. Smarfóny definitívne a navždy zmenili spôsob akým komunikujeme, hľadáme informácie a čoskoro zmení aj to, ako nakupujeme. A dialóg medzi taxikárom a zákazníkom v úvode vôbec nemusí znieť ako sci-fi. Pozrite sa na fungujúci model komunikácie v taxi službe z Veľkej Británie. Veríme, že platby cez smartfón budú do 2-3 rokov tiež súčasťou profesionálnych služieb, napríklad aj v osobnej doprave.

5 komentárov pri “Ako v budúcnosti zaplatíme za taxi?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>