Budeme o 3 roky používať frázu “Zavolám si taxík”?

Nahradí ju napríklad fráza: “Ťuknem si taxík”? Bude ďalšia generácia poznať mávanie na taxík v New Yorku len z rozprávania rodičov? Neviem presne, ale viem, že pár vecí sa už zmenilo a pár ďalších sa práve mení. “Disruption strategy” alebo po slovensky niečo ako stratégia narušenia sa začína týkať ďalších a ďalších segmentov. Je to úžasná doba zmien a príležitostí.

Aktualizácia 18.3.2015: Nemecký súd zakázal v celej krajine používaní alternatívnu taxislužbu Uber a aplikáciu pre smartfóny UberPOP. Za porušenie zákazu hrozí pokuta až 250-tisíc eur.O zákaz sa snažilo združenie nemeckých taxislužieb Taxi Deutschland. To tvrdí, že služba predstavuje nekalú konkurenciu pre bežných taxikárov, pretože vodiči spolupracujúci s Uberom nemajú licenciu pre prevádzkovanie taxi, ani neplatí drahšie povinné ručenie, ktoré je spojené s prevádzkovaním osobnej dopravy.                                 zdroj: http://www.etrend.sk/gallery/article/cislo_dna.html?photo=427

Aktualizácia 11.3.2015: V taxi aplikáciach sa zdá byť táto doba práve tu a teraz. V Bratislave sa za posledný rok enormne zvýšil počet ľudí, ktorí používajú taxi aplikáciu HOPIN. Tento slovenský start-up pravdepodobne skutočne prišiel vo vhodnom čase. Otázkou ale ostáva ako sa rozdelí trh po príchode globálnych hráčov. Americký UBER získava jedno mesto za druhým v rámci Európy, a posledné mesiace dokonca hľadá kľúčových ľudí do pobočky pre Bratislavu.

Aj tie najväčšie firmy sa menia. Sú nútené sa prispôsobovať a narúšať zabehnuté obchodné modely. Xerox už dávno nie je výrobca kopírok. Ako sa uvádza v decembrovom vydaní Harvard Business Review, v 90-tich rokoch nastúpila Xeroxu tvrdá konkurencia z Ázie a čistá strata do roku 2000 bola 273 miliónov USD z celkových tržieb 19 miliard USD. Xerox použil nový model a poskytuje služby riadenia dokumentov a procesov pre najväčšie spoločnosti. Do druhého kvartálu 2012 tvoria tieto služby 51% z celkových tržieb 23 miliard USD. Autori tiež uvádzajú, že v rebríčku top S&P 500 spoločností je čím ďalej tým ťažšie sa udržať. V roku 1958 sa v tomto rebríčku firmy udržali 61 rokov, do roku 1980 to bolo v priemere už len 25 rokov. Dnes je to len 18 rokov.

Ešte pred pár rokmi bolo kupovanie kníh pre mňa takým rituálom. Väčšinou cez víkend som vošiel do svojho obľúbeného obchodu. V tomto kníhkupectve boli vždy príjemní ľudia a vedeli aj poradiť. Mali aj naozaj zaujímavý výber kníh, nie len tie najpredávanejšie. Majiteľ obchodu ma vždy pozdravil a takmer vždy niečo odporučil. Celé to bolo veľmi príjemné. Zvykol som kupovať knihy len tam. Dnes? Dnes som z posledných 30 kúpených titulov kúpil 28 cez Kindle v iPad-e. Teda na svojom tablete cez online aplikáciu predajcu kníh Amazon. Kupujem takmer už výlučne len elektronické vydania, okrem niektorých, ktoré viem, že budú používať aj kolegovia a potrebujú ich mať na pracovnom stole. Aj tie najnovšie tituly môžem začať čítať hneď, teda po jednom ťuknutí na dotykový displej tabletu. Môžem hľadať knihy podľa mnohých kritérií, a dokonca si môžem pred kúpou prečítať recenzie od iných čitateľov, alebo zadarmo prelistovať prvých pár stránok a obsah knihy. Ten rituál v kníhkupectve mám stále veľmi rád, ale veci sa zmenili.

Takzvané mobilné “zakuklenie” je jeden z top 10 spotrebiteľských trendov podľa Euromonitoru. Dalo by sa to vysvetliť asi tak, že Vám stačí Váš mobil a vybavíte všetko z pohodlia Vášho domova, resp. akéhokoľvek miesta kde sa práve nachádzate.
Z takejto mobilnej “kukly” môžete vybaviť banku, objednať donášku, prečítať najnovšie správy, odpovedať na pracovné emaily, rezervovať hotel, požičať nový film, nakúpiť v supermarkete, alebo vybaviť všetky vianočné darčeky.

Technológie idú dopredu a stávajú sa samozrejmosťou každodenného života. V podstate ich nosíme celý deň v ruke, vo vrecku, alebo v kabelke. Jedným z ďalších top 10 spotrebiteľských trendov, ktorý predpovedá Euromonitor je aj aktívnejší vstup zákazníka do výberu a ovplyvňovania výberu nákupu. Na príklade taxi služieb by to znamenalo, že taxík objednáte kliknutím bez zbytočného vysvetľovania polohy alebo čakaním na odpoveď dispečera. Naviac, príde taxík, ktorý je k Vám najbližšie. Po preprave môžete konkrétnu osobu hneď ohodnotiť a tým pomôcť ostatným zákazníkom pri výbere. Príliš pretechnizované, však?

Dvaja 30-tnici v nemeckom Hamburgu si pred zhruba 2 rokmi povedali, že prepoja taxikára a zákazníka. Pôvodne chceli prepojiť ľudí, ktorí niekam cestujú súkromne, ale to bolo komplikované. Takže cez mobilnú aplikácia si zákazník jedným “ťuknutím” taxi objedná a takmer v momente vidí najbližšieho taxikára, ako sa na mape v mobile k nemu približuje. Taxikár vidí na mape v mobile zákazníka, zákazník vidí fotku a meno taxikára a taxikár meno zákazníka. Takže sa ľahko a rýchlo nájdu – žiadny dispečer nie je potrebný. Táto mladá spoločnosť poriadne rozprúdila alebo skôr “narušila” trh taxi služieb v Nemecku. Pred rokom dokonca získala veľkého investora a rozširuje sa aj medzinárodne. Má okolo 18,000 registrovaných taxikárov v 30 mestách a stovky tisíc stiahnutí zákazníckej aplikácie. Ale už aj iné zabehnuté európske taxi služby sa rýchlo prispôsobujú. Tie úspešnejšie hovoria, že už 15% až 25% objednávok zákazník objednáva cez aplikáciu vo svojom mobile. To sa asi nedá ignorovať.

Takéto nové obchodné modely a stratégie narušenia sú kľúčové pre firmy aby dlhodobo prežili. Nové technológie konkurenčné prostredie ešte zostrujú a znižujú životný cyklus zabehnutých modelov. Na druhej strane, stratégie narušenia sú dôležité pre celú spoločnosť, pretože víťazi sú vždy na strane zákazníka.

 

Autor článku Ľubomír Homola je Managing Director v Synerta Group. Synerta sa zaoberá hlavnými štyrmi oblasťami: doprava, vývoj softvéru,cestovný ruch a poradenstvo.

 

 

 

 

8 komentárov pri “Budeme o 3 roky používať frázu “Zavolám si taxík”?

 1. Spätné upozornenie: Budeme o 3 roky používať frázu “Zavolám si taxík”? | Transportal

  • Dobrý deň, vďaka za Váš komentár. My sa tešíme každej zmienke o inováciach.

   A viete pre zaujímavosť uviesť nejaké údaje? Koľko takých aktívnych taxikárov registrujete? A koľko objednávok mesačne si v Bratislave zákazníci objednávajú len cez aplikáciu?

  • Ďakujeme za odporúčanie, neviem či dobre chápem, ale odporúčate vlastný produkt, resp. produkt ktorý zastupujete? Ak áno, skúste sa podeliť o Váš názor ako to pôjde ďalej z Vášho pohľadu… zmenilo sa niečo keď porovnáte dnešok a 1,5 roka dozadu?

 2. Tri roky su asi naozaj nadhodnotene, ako uz bolo spominane je tu onlinetaxi, ale teraz uz aj novy HopIN taxi, ktory zasiel co sa tyka objednavania taxikov este dalej a uz si aj teraz clovek v Blave moze povedat “Ťuknem si taxík”.

 3. Aplikáciu pre riadenie dispečingu taxislužby vrátane web, android objednávky ponúkame na trhu od roku 2013. Niekoľko podobných aplikácií je na trhu aj v ČR. Aplikáciu a jej “klony” používajú spoločnosti v Bratislave, v Piešťanoch,…
  Dúfame že sa rozšíri aj do ďalších kútov Slovenska.

  • Dobrý deň, ďakujeme za príspevok. Viete nám povedať o Vašom produkte nejaké detaily? Hlavne čo sa týka počtu zákazníkov, vodičov/taxikárov, v ktorých mestách a podobne.

   A možno akú máte víziu? Pre koho má v budúcnosti produkt slúžiť a teda aj komu bude konkurovať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>