Deň bez mobilného telefónu?!

Mobil sa stal každodenným spoločníkom človeka a zmenil spôsob jeho komunikácie.
Na Slovensku je podľa Štatistického úradu v obehu viac prihlásených mobilov ako obyvateľov. Tento počet sa z roka na rok zvyšuje, v súčasnosti ich je viac ako šesť miliónov.
Dnešný deň- 6. február, je svetovým dňom bez mobilu. Čo sa za ním skrýva?

Prvý mobil zostrojil Martin Cooper pred štyridsiatimi rokmi. „Ľudia chcú hovoriť s inými ľuďmi, nie s domom, kanceláriou či autom . Preto budú chcieť slobodne komunikovať tam, kde sa práve nachádzajú,“ povedal pre portál inventors.about Cooper.
Myšlienka dňa bez mobilu vznikla v roku 2001 na podnet francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa. Ten ako prvý ešte v roku 1999 napísal knihu o mobilnom telefóne “Tueur de portable sans mobil apparent”.

Svetový deň má ľudí podnietiť k úvahám, nakoľko nový technologický prostriedok zasiahol do správania ľudí a ich komunikácie. Po rokoch mobil ponúka aj ďalšie technologické možnosti, ako navigáciu, GPS, internetové služby, má funkciu fotoaparátu, umožňuje videozáznam. Technologické výdobytky stále viac a viac vplývajú na náš život a to nielen pozitívne. Tým, že dnešné mobily nepoužívame iba na hovory a textové správy ako kedysi, nám zasahujú aj do nášho súkromia. Mnohé aplikácie dostávajú pri inštalácii od svojich používateľov povolenie na monitorovanie polohy, prístup ku kontaktom, e-mailom a sociálnym sieťam.

Iniciátor Svetového dňa bez mobilu Phil Marso rozhodne nechcel odstrániť mobil z existencie človeka. Marso je proti nepriateľskému ťaženiu proti mobilom. Svoju občiansku iniciatívu chcel jednoducho rozšíriť na celospoločenskú diskusiu o tom, nakoľko moderný komunikačný prostriedok mení život jedinca, jeho komunikačných partnerov a ako sa to v spoločnosti prejavuje.

Dátum 6. februára je symbolický. Vo francúzskom kalendári naň pripadá sviatok sv. Gastona. Spisovateľa inšpiroval veršík francúzsko-talianskeho speváka, skladateľa a textára Nina Ferrera (1934-98): “Gaston, zvoní tam telefón, nikdy nikto naň neodpovedá”.
Najmä prvé ročníky Svetového dňa bez mobilu mali veľkú odozvu v Kanade, Belgicku, vo Švajčiarsku, Francúzsku, v Španielsku a vo Fínsku. Pridá sa k nim aj Slovensko?

Zdroj: www.mobilou.info
www.courrierinternational.com

http://tech.sme.sk/c/5225042/svetovy-den-bez-mobilu-pridajte-sa.html#ixzz2K6UseuUw

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>